Bábo a dědku, Vaše budoucnost je v naplňování duše, radujte se.

Článek Václava Boudy, člena místní organizace Kobylisy.

V projevu paní poslankyně MUDr. Peckové za TOP O9 mimo jiné zaznělo „Tato vláda bohužel v tuto chvíli za daných podmínek neumí dostatečně naplnit peněženky seniorů“. Podle paní lékařky velmi citelné snížení valorizace důchodů nebude pro seniory tak velký problém. Z její lékařské zkušenosti vyplývá, že je v jejich silách přizpůsobit se škrtovým potřebám, poněvadž již zažili horší časy.

Aby je prázdnější peněženka tolik netrápila, bude vhodné v budoucnosti uvažovat o tom, jak babičkám a dědečkům zpříjemnit život s „prázdnějším břichem“. K tomu má posloužit dle vyjádření paní doktorky úsilí při naplňování duše seniorů. V jednom má paní poslankyně Pecková pravdu a to, že stáří je stále více osamělejší. Rád bych si nechal poradit jak pomoci babičce, která nebude mít naplněnou peněženku a při tom se musí vypořádat s přežíváním. Posloužím konkretní realitou o růstu kvality života občanů ve stáří. Babička vdova přepočítává penzi sníženou o inflační nárůst a skryté zdražování.

Přepočítává opětovně proto, zda bude mít dostatek peněz na zaplacení nájemného na příští měsíc. Pan domácí jí v předstihu ohlásil, že volná ruka trhu zasáhla i jeho výdajovou a příjmovou složku v rámci udržby a spravování domu. Sice nerad, babička pravidelně platí, musí jí sdělit, že od příštího měsíce zvyšuje nájemné. Babička usíná s úzkostí, odkud vezme další peníze. V této situaci má však možnost navštívit paní doktorku, která její vnitřní napětí uklidní tím, že jí vyslechne, bude mít pochopení pro její situaci a navrhne, aby se ucházela o sociální podporu. Nepřepokládám, že stará paní vyjde z ordinace s radostným úsměvem, jak se jí ulevilo, když tímto rozhovorem jí byla naplněna duše. Souhlasím s Vámi paní doktorko, že kontakt a empatická komunikace jsou pro staré lidi balzámem, který snižuje jejich osamělost. Ale chcete-li starému člověku naplňovat jeho duši, musíte mu zajistit uspokojení základních fyziologických potřeb to je potravy, vody, bydlení, spánku, kyslíku. Nebude-li mít kde bydlet, bude mít hlad, bude mu zima, nebude-li mít teplé boty, ošacení, čepici, rukavice a další, pak Vaše naplňování duše vyznívá jako mlácení prázdné slámy. Je mi líto, ale Vaše vystoupení v roli Zpravodajky ve věci důchodců v Poslanecké sněmovně lze přijmout jako nekompetentní, se silnou absencí sociální empatie. K argumentaci o oprávněnosti Vašeho hodnocení lze předložit několik odkazů o problémech věku stáří.

Stárnutí a stáří populace nelze vnímat jenom v ekonomické rovině. Se zřetelem na systémový přístup ke kvalitě života ve stáří musí být v synergii obnaženy také otázky medicínské, biologické, sociální, psychologické a politické. Mimochodem v seznamu kritérií hodnotící stupeň civilizační úrovně jsou na předním místě seznamu zapsána kritéria, jak se společnost umí postarat o děti a staré občany. Obě sociální skupiny mají společného jmenovatele – jsou bezbranné. Pokud se týká stárnutí a stáří každá vládnoucí elita v naší republice s pravicovou nebo levicovou ideologií, měla by vážně brát na vědomí podstatu údělu stáří a s plnou odbornou odpovědností zamezit tupým řešením a zásahům. Žádná vláda by neměla připustit, aby život starého člověka se pro společnost stával méně žádoucím. Je nepřípustné, aby jakýkoliv ministr financí hovořil bez skrupulí o solidaritě starých lidí při naplňování prázdného pytle státních financí. Staří lidé tento pytel desetiletí naplňovali, takže solidaritu mají dávno předplacenou.Navíc, když babička při nákupu naplňuje svoji duši hrou mám, nemám, mám, nemám a proto nekoupím.Co si staří lidé asi myslí, když čtou, jak ministři mnohasettisícovými odměnami obdarovávají své podřízené a výsledky jejich práce se neustále novelizují v právním procesu.

Stárnutí je nezvratný proces věku snižující životaschopnosti člověka vedoucí ke smrti. Co nelze přejít při kultivování kvality života ve stáří. U starých lidí se snižuje jejich pohyblivost ,zrakové vnímání, změny ve sluchu .Je pozorován vzestup aterosklerózy. Staří lidé trpí chronickými onemocněními, zotavování trvá delší dobu. Častěji jsou postihováni bolestivými chorobami např. různými druhy kloubních onemocnění jakými jsou artritida, osteoartróza, revmatismus, znehybnění kyčelních kloubů, hypertrofie prostaty, enuréza, inkontinence, ekzémy a další. Staří lidé se musí vyrovnávat s poklesem schopnosti k tělesné zátěži. Jsou citově zranitelnější, oslabují se psychické procesy – pamětˇ, koncentrace, aktivita a další. Dochází k poklesu odolnosti organismu a jeho somatické imunity. V těchto souvislostech rozhodování vlády vyžaduje patřičný respekt k specifickým zvláštnostem žití starých občanů. Lze doporučit, aby v rozhodovací pravomoci vlády docházelo k posilování četnosti mladé skupiny obyvatelstva, růstovými opatřeními pro tuto skupinu vytvářet pracovní nabídky včetně podpory péče o zdravotní stav a doléčování, nepodcenit význam motivace, záruk a víry mladého souboru obyvatelstva v budoucnost, nepodcenit rovnost a spravedlnost na právo v úsilí o pozitivní ovlivňování stability a spokojenosti mladých lidí, aktivovat profilování hodnotové sounáležitosti ve společenství rodiny, všemi dostupnými prostředky působit na utváření hodnoty osobní odpovědnosti všech věkových a profesních vrstev obyvatelstva, mezigenerační solidaritu podporovat i za pomoci občanských sdružení k vytváření nových pracovních příležitost. Nastolit základy sociálně ekonomických norem, které by měly být otužilé vůči labilitě neustálých zákonných změn.Je známo, že staří lidé se hůře adaptují na změny, každá změna je vnímána stresovým rozpoložením. Podporovat kontinuitu teoretického a praktického vzdělávání v aplikacích specifických služeb žáků, učňů i studentů např. formou zavádění speciální služby. Např. při výpomoci v domovech důchodců s nácvikem dovedností klientů k práci s počítačem, čtením denního tisku , knih pacientům v LDN, nebo za pedagogického dozoru s učni a ve spolupráci s obcemi uskutečňovat jednoduché opravy v bytech osamělých starých lidí a další. Tím pozitivně ovlivňovat mezigenerační solidaritu a vzájemné porozumění a empatii.

Co říci na závěr? Babičko a dědečku, snad určitou satisfakcí Vám může být, že i ti, kteří Vás oslovují bábo a dědku a radí Vám koho máte volit, se rovněž dočkají poklesu své osobní životaschopnosti a vlivů specifických zvláštností věku stáří. V závěrečné tečce se Vám senioři omlouvám za slova bábo a dědku v nadpisu článku. Jejich volba byla účelová s cílem upozornit, že život člověka od narození v každém věkovém období má svojí důstojnost a hodnoty , kterými přináší lidskému společenství naplnění smyslu života.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892